Diákoknak Archives - Oldal 327 a 328-ből - Pannon Egyetem - GTK
mobile menu icon
mobile menu icon
facebook icon
instagram icon
youtube icon
spotify icon
uni-pan icon
linkedin icon
webshop icon
switch icon
facebook icon
instagram icon
youtube icon
spotify icon
uni-pan icon
linkedin icon
webshop icon
PE icon

Szösszenetek elsőéveseknek

Így a második héten már biztos sok gondolat, kérdés cikázik a fejetekben, hiszen folyamatosan új tapasztalatokkal gazdagodtok, ismerkedtek a várossal, az egyetemmel, az órákkal, a bulikkal és főleg egymással.
Ezzel mindenki így van, anno bennem is sok dolog merült fel az első hetekben, hiszen például hozzá kell szokni a középiskolás 45 perces rendszer után, hogy hogyan lehet végigülni egy másfél órás előadást anélkül, hogy az ember elbóbiskoljon/kimenjen mosdóba/kimenjen dohányozni/egyen-igyon és közben még figyeljen oda és jegyzeteljen is. Nos abszolút kivitelezhető a dolog, de nyilván kell egy kis idő, amíg az ember megszokja.

Aztán a következő kardinális kérdés, hogy milyen messze van egymástól az alsó és a felső kampusz és milyen kiszúrás, ha le-föl kell mászkálni az órák között azon a „hatalmas” dombon. Ezt fogjátok fel úgy, hogy az egészségeteknek határozottan jót tesz egy kis testmozgás:)

A Tanulmányi Osztálynál történő órákig tartó sorban állás is valószínűleg meglepő számotokra, illetve, akik telefonos segítségkéréssel próbálkoznak, gondolom sokat bosszankodnak, hogy az OIK-os nénik időnként nem tudnak válaszolni a hívásra. Főleg a beiratkozós, tárgyfelvevős, vizsgaidőszakos hetekben ők nagyon elfoglaltak, hiszen a papír alapú ügyintézés nem egy gyors dolog. Ezt hivatott jelentősen megkönnyíteni az elektronikus index rendszere, amiről bővebben itt olvashattok.

Hamarosan mindent megszoktok, mindenbe beletanultok, kialakulnak baráti társaságok, törzshelyek, pörögtök a jó kis egyetemi bulikban, és amíg még jó idő van, a Balatonra is lemehettek bármikor, hiszen szerencsére nagyon közel van és az egyetemnek is van saját strandja.
Mindenki azt mondja, hogy az egyetemi évek a legszebbek az ember életében, szóval Nektek is azt ajánlom, hogy élvezzétek ki! Reméljük, hogy nagyon jól fogjátok magatokat érezni szeretett Városunkban és Egyetemünkön! Olvasgassátok a blogot, hogy mindig képben legyetek a legfrissebb információkkal és történésekkel, és ha bármilyen kérdés felmerül bennetek, forduljatok bizalommal hozzánk!

Elektronikus Index

Gondolom már sokan hallottatok arról, hogy a jól ismert keményfedeles leckekönyvet is elérte a modernizálási hullám és több más felsőoktatási intézményhez hasonlóan a Pannon Egyetemen is bevezették ettől a tanévtől kezdve az elektronikus indexet. Ennek az egész rendszernek az a fő célja, hogy rendezettebb legyen a dokumentáció, és egy a mai korhoz alkalmazkodó, dinamikus rendszert üzemeltessünk, mert ezt a statikus állapotot nem lehet tovább fenntartani.

Az elektronikus index bevezetésének sok előnye van. Az adminisztráció – mind a tanárok, mind az OIK, mind a diákok szempontjából – jelentősen csökken. Ez magával vonja a Tanulmányi Osztály/Tanárok irodája előtti órákig tartó sorban állás csökkenését/megszűnését is, ami – valljuk be – egy nagyon pozitív dolog. A Neptunon keresztül benyújtható elektronikus kérvények pedig azért hasznosak, mert a diákok sablonokban tudják a kérvényeiket beadni, és nem nekik kell hivatalos szöveget gyártaniuk, és ha véletlenül elrontják, arról rendszerüzenetet kapnak, hogy korrigálják a hibát. Ugyanakkor csak olyan kérvények nyújthatók be, amit a tanulmányi szabályzat jóváhagy, míg a régi „papíros” rendszerben olyan dolgokat is akartak kérvényezni, amik egyébként nem engedélyezhetőek.

Nyilván sok mindenre jobban oda is kell figyelni az elektronikus indexnél. Pl.:

  • érdemes a Neptunt folyamatosan nézni, és bármilyen (akár a mi javunkra, akár a kárunkra történő) eltérést az Oktatási Igazgatóságon azonnal jelezni
  • érdemes ellenőrizni, hogy az összes tárgyunk szerepel-e a rendszerben tárgyfelvételnél
  • vizsgaidőszak után 15 nap áll a rendelkezésünkre, hogy beírassuk az eredményeket az adatbázisba, és ha valami nem helyesen került be, akkor azt korrigáltassuk
  • egyelőre nem lehet fájlt csatolni az elektronikus kérvényekhez, az ilyen dokumentumokat papíron kell pótolni.

Természetesen megfelelően indokolt célra (pl. pályázat, felvételi, stb.) díjmentesen lehet kérni kreditigazolást magyarul és angolul, valamint az index nyomtatását is lehet igényelni, vagy pedig díjmentesen hitelesíttetni.

Mivel jól ismerjük a Neptun rendszer terheltségét tárgy-, és vizsgafelvétel környékén, így biztos mindenkinek megfordul a fejében, hogy mi lesz, ha valamilyen fontos dolgot kell elintézni, és képtelenség belépni a rendszerbe. Nos, a fejlesztők folyamatosan próbálnak azon dolgozni, hogy a különböző hibákat kiküszöböljék. Várjuk ki türelmesen a végét, és bizakodjunk, hogy az elektronikus index óriási előnyei fognak dominálni az esetleges hátrányaival szemben.

Tanulmányi ösztöndíj pályázat roma hallgatóknak

A Szociális és Munkaügyi Minisztérium, valamint a Magyarországi Cigányokért Közalapítvány Kuratóriuma közösen pályázatot hirdet valamennyi cigány hallgató részére a 2009-es évre.

Pályázhatnak: azon magyar állampolgárságú cigány hallgatók, akik valamely főiskolán, vagy egyetemen az első diploma megszerzéséért nappali tagozaton folytatják tanulmányaikat, és a képzés végén főiskolai vagy egyetemi diplomát szereznek. Előnyt élveznek a pályázatok elbírálása során azok a fiatalok, akik hátrányos vagy halmozottan hátrányos helyzetű tanulók.

Továbbá előnyt élveznek azok a diákok is, akik a pályázat benyújtása során pályázati adatlapjukon jelzik, hogy a tanulmányi előmenetelük sikeresebbé tétele érdekében milyen egyéb szolgáltatást kívánnak igénybe venni a kapott támogatás terhére.

A pályázatok postára adási határideje: 2009. október 15.

A részletes pályázati kiírás a www.macika.hu honlapon található meg.

Pályázati adatlap beszerezhető még: Magyarországi Cigányokért Közalapítvány Irodájában személyesen, (1081 Budapest, Köztársaság tér 3. telefon: 06/1-455-9030, fax: 06/1-455-9030), vagy felbélyegzett válaszboríték ellenében az Iroda postán elküldi a pályázónak, illetve letölthető a www.macika.hu honlapról.

Az én Erasmus-sztorim: A döntés…

erasmus_02Szeptembertől Ausztriában a Fachhochschule Joanneum Fősulin tanulok egy évet. Írásaimban szeretném az Erasmus diákká váláshoz vezető utat és annak lépéseit bemutatni, hátha más is kedvet kap hozzá…

Szóval, az ötödik félév közepe felé ajánlották a Turizmus Tanszékről a külföldi tanulás lehetőségét. Először teljesen kizártnak tartottam, hogy elhagyjam az országot és máshol tanuljak; akkor egyszerűen úgy nézett ki, hogy a 7. félév végen (mint ahogyan az a nagy könyvben is meg van írva) szépen lediplomázok… és akkor kicsit megálltam, hogy „De mi lesz utána?” Nem szeretném abbahagyni a tanulást, így mesterszakon folytatnám a tanulmányaimat, mivel mesterszak azonban akkor még csak szeptemberben indult, így maradt volna egy üres félévem.

Tényleg sokat gondolkoztam: nem azon, hogy hova, mennyiért, azon, hogy valójában menni szeretnék-e, nem más kedvéért, hanem azért, hogy nekem jó legyen. Próbáltam az Erasmus mellett és ellen szóló érveket összegyűjteni. Ekkor jöttem rá, hogy csak egy dolog tart vissza az Erasmustól: az, hogy félek. Félek az ismeretlentől, az újtól. Szeretem a megszokott dolgokat (ez nem azt jelenti, hogy nem vágok bele semmi újba, de jó, ha minden úgy van, ahogy én azt eltervezem…). Van egy nagyon jó barátom, aki az élet nagy dolgaiban mindig az okosat és jót mond, ő azonban egyértelműen bátorított, így jelentkeztem Erasmusra.
 
Számba vettem azokat a helyeket ahova szeretnék menni: Olaszország (University of Triest) lett volna az egyik, de oda sajnos csak olasz nyelvtudással lehet kimenni, mert olaszul oktatnak. El tudok számolni tízig, de azt hiszem, ez nem lenne elegendő a kinti turizmusföldrajz megértéséhez… Figyelembe kellett tehát vennem, hogy melyik országban tanítanak olyan nyelven, amit én is beszélek. Tudok németül és angolul. Tervem között szerepel egy angol felső fokú nyelvvizsga, így vizsgálgattam az angliai kapcsolatunkat (University of Derby), s felírtam egy cetlire a lehetséges jelöltek közé. Egyik szaktársam januárban ment ki Finnországba (Tampere Polytechnic), de olyan messze nem szeretnék menni, így ezt hamar elvetettem. Szlovénia (University of Maribor) és Románia (Babes-Bolyai Tudományegyetem) túl közelinek tűnt, így ők is kiestek a listámról. Törökország (Mugla University) megfordult a fejemben, úgy mint Lengyelország (University of Lodz), de egyre jobban éreztem, hogy német nyelvterületre szeretnék menni, így került fel a listámra még a német Fachhochschule München és az osztrák Fachhochschule Joanneum.

Az Erasmus pénzbe kerül (még ha van is ösztöndíj, mellé egy kis „önrészt” is hozzá kell tenni), így kisebb megspórolt pénzem, és a szülői támogatás mértékének függvényében kezdtem el vizsgálódni az angol, német és osztrák intézmény között. Angol nyelvfejlesztés ide vagy oda, Derby drága hely, sajnos így kiesett a listáról. Maradt München és Bad Gleichenberg. Nagyváros kontra falu. Mivel nyugodt helyen lakom, így megtetszett az osztrák hely. Számomra fontos az, hogy kellemes, csendes környezetben éljek. A Turizmus tanszéken nagyon sokan mondták, hogy az osztrák suli lenne nekem a legmegfelelőbb és a számomra fontos angol nyelvoktatás is kiváló. Emellett eszembejutott, hogy másfél éve a Bad Gleichenberg-i suli egyik oktatója tartott nekünk egy tömbösített kurzust, ami életem egyik legjobb órája volt. Miután összeállt a kép (hogy minden szál Bad Gleichenbergbe vezet..), rájöttem, hogy nekem ott a helyem! Így most csomagolok éppen… Ha odaérek, jelentkezem!

Kiemelt ösztöndíj pályázat

A Gazdaságtudományi Kar szeptember 18-i beadási határidővel kiemelt ösztöndíj pályázatot hirdet államilag támogatott és költségtérítéses nappali tagozatos felsőfokú szakképzésben, alapképzésben, mesterképzésben, főiskolai és egyetemi szintű képzésben képzési időtartamon belül tanulmányokat folytató hallgatóinak.

Kiemelt Ösztöndíjban részesíthető az a hallgató
– aki az előző félévben legalább 4,0 kreditindexet ért el,
– aki tantervi követelményeken túlmenő kiemelkedő szakmai, tudományos, vagy közéleti-, vagy kulturális-, vagy sport tevékenységet végez.

A pályázat részletes leírása elérhető innen: Kiemelt ösztöndíj pályázat

Fedlap beadandókhoz

PE_SZVTsablon

Nyelvi pót-szintfelmérő

A Gazdaságtudományi Kar nyelvi pót-szintfelmérőjét angol és német nyelvből 2009. szeptember 3-án, csütörtökön 10.00-kor tartja az „A” épület 2. emeleti kari gépteremben.
A pót-szintfelmérő dolgozatot, amelyet a moodle számítógépes rendszer segítségével írnak a hallgatók, 2009. szeptember 03-án, csütörtökön 10:00 kezdettel írhatja meg az, aki a szaknyelvi képzésbe be szeretne kapcsolódni (elsős vagy felsős hallgatók, akik nem írtak múlt pénteken szintfelmérőt és a pótfelvételivel bekerült hallgatók). Amennyiben a hallgatónak a tanulandó nyelvből már van nyelvvizsgája, nem kell szintfelmérőt írnia. Azok a hallgatók, akik 2009.08.28-án már írtak szintfelmérő tesztet, a mostani dolgozat megírására nem jogosultak.

Gyülekező: 2009. szeptember 03-án, csütörtökön 09:50, A-épület előtt
A szintfelmérő helyszíne: A-épület, 2. emelet kari gépterem

A nyelvoktatással kapcsolatos Gyakran Ismételt Kérdésekre egyszerűen és gyorsan az alábbi linken kaphattok válaszokat.

A nyelvoktatással kapcsolatos további fontos információk a nyelvképzést szervező MFTK tájékoztatójában található, itt: GTK tájékoztató

Kreditpótló tantárgyak

A Szervezési és Vezetési tanszék Vezetés és szervezés mesterszakon kreditpótló tantárgylistát tett közzé, melyek közül ezen mesterszakot hallgatók – igényük szerint – felzárkóztató tantárgyakat vehetnek fel.

A lista a tagozatoknak megfelelően az alábbi linkeken érhető el:

– Kreditpótlás_Vezetés és szervezés_MA_NAPPALI tagozatos hallgatók számára,

– Kreditpótlás_Vezetés és szervezés_MA_LEVELEZŐ tagozatos hallgatók számára.

Elsősöknek – Beiratkozó kérdőív

question_markKedves Elsős Hallgatónk!

A Gólyaszám után a megújult kari honlapon keresztül is szeretnénk köszönteni. Reméljük, az itt töltött 2-3,5 év tartalmasan fog telni.

 Hogy minél tartalmasabb és hasznosabb lehessen ez az időszak, s hogy megismerjük elképzeléseidet, gondolataidat a Karral, az Egyetemmel kapcsolatban, kérjük töltsd ki Beiratkozó kérdőívünket az alábbi linken a regisztrációs hét végéig, 2009. szeptember 10-ig. A kérdőívet otthonról és/vagy a Kar számítógépes termeiből (A épület 2. emelet, folyosó vége) is elérheted.

Segítségedet előre is köszönjük és vidám tanévet kívánunk!

Egyetemi polgárrá fogadom…

IMG_4897Eljött ez a nap is… A felvételi jelentkezési lap volt az első lépés, aztán a beiratkozás. Már most is egyetemista az újonnan felvett hallgató, ám 2009. szeptember 1-jétől lesz igazi egyetemi polgár, miután az évnyitón a Dékán fehér kesztyűben kezet fog vele és elhangzik az útnak indító mondat: „Egyetemi polgárrá fogadom.”

Évnyitó tehát 2009. szeptember 1. 11 óra, Aula – elsősöknek kihagyhatatlan, felsőbb éveseknek illendő… Már csak azért is, hogy megtudjuk mi minden történt a nyáron, hány hallgatóval vagyunk többen és mi vár ránk a 2009/2010-es tanévben…

Az évnyitót követően az elsős hallgatók részére Kari Információs Nap 13 órától az Aulában, ahol rövidebb tájékoztatók lesznek a Kar kínálta lehetőségekről, hogy végzéskor ne csak a diplomát tudjátok beleírni az önéletrajzba, hanem a külföldi ösztöndíjat, a Köztársasági-ösztöndíjat, vagy éppen azt, hogy a Karon tudományos kutatómunkát végeztetek. Az Információs Napon emellett a szakvezetők és az elsősöket segítő Szenior Szervezet is bemutatkoznak.

Archívum

powered by wordpress - made by us
Vissza az oldal tetejére.