Diákoknak Archives - Oldal 322 a 328-ből - Pannon Egyetem - GTK
mobile menu icon
mobile menu icon
facebook icon
instagram icon
youtube icon
spotify icon
uni-pan icon
linkedin icon
webshop icon
switch icon
facebook icon
instagram icon
youtube icon
spotify icon
uni-pan icon
linkedin icon
webshop icon
PE icon

Néhány jó tanács a (makro)vizsgák előtt…

Consumer_Price_Index_US_1913-2004Megmondom őszintén, amilyen jó szívvel tekintek vissza Közgázos egyetemistaként szerzett élményeimre, olyan gyorsan konstatálom magamban azt is, hogy még egyszer nem szívesen lennék diák. Az indok egy szóban megfogalmazható: vizsgaidőszak. Öt óra alvás, izzadt tenyerek, túlzott mértékű kávé- és szőlőcukor-fogyasztás, magas adrenalinszint-ingadozás, egyszóval tempo accelerando (gyorsulás) jellemzi ezt a másfél hónapot még a legjobb képességű hallgatók számára is. Azonban az utóbbi 7 év, amit a tanári pályán töltöttem, megmutatta nekem, hogy ez nem csak hallgatóként, de tanárként is egy emberpróbáló időszak. Itt aratom le annak a munkának a gyümölcsét, amit a szorgalmi időszakban végeztem. És gépesítés ide vagy oda, az aratás továbbra is kemény meló. Ilyenkor mi oktatók is magasabb sebességbe kapcsolunk: tempo doppio movimento.

Édesapám szerint, akinek példáját követve lettem én is közgazdász, a vizsgaidőszak sikeres abszolválásához hallgatóként elsősorban vizsgarutinra van szükség. Egy elsős arzenáljából persze éppen ez a rutin hiányzik, megszerzéséhez viszont szükség van legalább két-három, az egyetem falai között töltött évre. Tehát egy olyan eszközről van szó, amelynek megszerzéséhez már rendelkeznem kell magával az eszközzel – tipikus tyúk-tojás probléma.

Az ilyen típusú problémákat csak úgy lehet megoldani, ha túllépünk rajtuk. Jelen esetben nem a nem létező vizsgarutinunkból, hanem önmagunkból merítünk erőt. Túllépünk az ősök logikáján és magunkra, a józan eszünkre hallgatunk. Például odafigyelünk a következőkre:

–         a kósza híreszteléseket lecsapjuk, mint a taxiórát (nagy létszámú tárgyaknál ez a legkomolyabb veszély, ami a hallgatókra leselkedik), ehelyett figyeljük, hogy mit üzen a Moodle, a Neptun, illetve az oktató;

–         megbízható forrásból beszerezzük az előadás-jegyzeteket (nem a fóliákat, hanem az órán írt jegyzeteket);

–         legalább egyszer, de lehetőleg kétszer elolvassuk A könyvet;

–         minden nap – főleg vizsga előtt – korán ágyba bújunk (egyedül);

–         a vizsgán mindig az első megérzésünkre hagyatkozunk, mert az a jó.

Ha ezekre a dolgokra odafigyelünk, lassacskán rájövünk, hogy a vizsgarutin mindig is bennünk volt, csak egy egyetem kellett hozzá, hogy kihozzuk magunkból. Egyszer lehet, hogy még hálásak is leszünk érte.

Az én Erasmus-sztorim: Nációk, nemzetek

erasmus friendsElső és legfontosabb tanács: FACEBOOK. Mindenképp regisztráljatok, mert az összes barátotok ezen keresztül fogja tartani veletek a kapcsolatot. Gyakran már az ide érkezés előtt, felvehetitek a kapcsolatot pár emberrel, de amikor itt vagytok minden info ezen keresztül jut el hozzátok.  Hétfőn a Locusban Erasmusos meeting volt és gyakorlatilag onnantól kezdve egy perc megállás sem volt. Megismerkedtünk a mostani kis csapatunk egy részével, ami mondhatni elég multikulti banda. Lássuk csak, kik is vannak ebben a népes társaságban!

Az első ismeretség a török csapathoz kötődik. A 4 fiút és 1 lányt számláló társaság tagjai Ziya, Emre, Hasan, Yunus és Ayyüce. Az Erasmus előtt egyikük sem ismerte egymást, ennek ellenére, az a benyomása van az embernek, mintha ezer éves barátok lennének. Ez kifejezetten jellemző a törökökre: mindig számíthatnak egymásra, függetlenül attól a világ melyik pontján vannak, mennyire ismerik egymást. És ami a legjobb, ugyanezzel a nyitottsággal közelítenek mindenki felé. Szóval, ha Erasmusra mentek és megtudjátok, hogy török csapat is van a közelben , mindenképp keressétek meg őket.  Mellesleg a magyar habitushoz az övék áll a legközelebb, humor, lendület és stílus tekintetében egyaránt. Csapatunk többi tagja Eva Szlovákiából – számára mi magyarok nem jelentettünk különösebb újdonságot, mivel otthon Bratislavában is vannak magyar barátai. Igen barátai, mivel megállapítottuk, hogy a híres hírhedt magyar szlovák ellenségeskedés, csak a politikusok sajátja, a köznép és a fiatalság egyáltalán nem kér belőle és nem érdekli az egész… Itt van még nekünk Silvia Olaszországból. Ő a legidősebb és meg van benne minden, amit az olaszokról feltételez az ember: késik, gesztikulál, ügyel a divatra és megfelelő érzékkel kritizálja vagy méltányolja az eseményeket. Ő a legidősebb közülünk. Na  és végül, de nem utolsó sorban Kristina Litvániából. Ha a nyitottságot, érdeklődést, kalandvágyat és életszeretet lehet ötvözni egy emberben akkor az ő. Legutóbb például az egyik lánnyal, Paulinával elindultak Norvégiába, úgy hogy az első napi szállás Paulina családjának barátainál lett volna. Igen ám, de a reptéren csak Kristinát engedték becsekkolni, mivel Paulinánál nem volt útlevél és ugyebár Norvégia nem uniós tagország, ergo útlevél nélkül senki sehova nem utazik. Ennek ellenére Paulina nyugtató szavai után Kristina nekivágott az útnak, és egyedül érkezett meg a családhoz ismeretlenként. És mégis hihetetlenül élvezte az utat és elmondása szerint ez volt élete eddigi egyik legnagyobb kalandja. És ezt nem csak ő vállalta volna, be, hanem bárki a csapatból.

Sok minden van, amiben eltérünk egymástól, úgy lényeges kérdésekben, mint például a vallás, de apróságokban is, egy dolog azonban közös azokban az emberekben, akik Erasmusra mennek: mindenki nyitott és érdeklődő, előítéletektől mentes. Ha szeretsz ismerkedni és minél többet megtudni a világról, akkor mindenképp gyere el és használd ki, mert itt tálcán kapod magad elé az egészet, csak élned kell a lehetőséggel!

Logikai játék (nem)csak műmeneknek!

Creative Commons licence: Dr. Kovács Zoltán, a Műszaki menedzser alapszak szakvezetője beprogramozott egy Excel-táblába egy logikai játékot – (nem)csak műmeneknek!

A játék lényege ismert: adott egy olyan 9×9 -es négyzetrács, melyben 9 db 3×3-as kisebb rács található. Összesen tehát 81 négyzet. Nos, ezekbe a négyzetekbe kell beírni 1-től 9-ig a számokat úgy, hogy mind a kis, mind a nagyobb négyzetrácsokban – ez utóbbi soraiban és oszlopaiban is – megjelenjen minden egyes szám 1-től 9-ig.

A játék – állítható nehézségi fokokkal – letölthető: mumen – logikai játék.

Tourism Package

KÉp-tourism-packageA Gazdaságtudományi Kar a 2009-es év őszi félévétől elindított egy új programot, az úgynevezett „Tourism Package”-et, melynek az a lényege, hogy a (magyar és külföldi) diákok egy szemeszteren keresztül angolul hallgathatnak turizmusos tantárgyakat. A program célja, hogy olyan, széles ismeretekkel rendelkező embereket képezzen, akik hatékonyan gondolkodnak és kommunikálnak angolul, akiknek megvan a képességük, hogy kutatásokat folytassanak, problémákat oldjanak meg, és kritikai elemzést vállaljanak magukra.

A „Tourism Package” jelenlegi hallgatói: Terék Zsófia, Scherdán Ágnes, Drajkó Péter és Kupás-Deák Zoltán. Az ő egyöntetű véleményük az, hogy ez a program egy óriási lehetőség számukra, hogy rengeteg tudást és tapasztalatot gyűjtsenek, és különböző képességeiket fejlesszék, amik a jövőjük szempontjából roppant hasznosak.

Manapság a felsőoktatás leginkább a „tömegképzésről” szól, ahol ritkábban találkoznak a hallgatók limitált létszámmal induló kisebb csoportokkal. Pedig az efféle képzésnek sok előnye van. Ha kevesebb hallgató van jelen az órákon, akkor az egyes embereknek több lehetősége van szerepelni, a véleményét kinyilatkoztatni, több idő jut a bonyolultabb fejezetek átbeszélésére, bele tudnak menni a részletekbe, és ezáltal könnyebben megértik és elsajátítják a tanulók az anyagot. A hallgatók kapcsolata a tanárokkal is személyesebb. Az oktatók jobban meg tudnak győződni egy kisebb csoportban arról, hogy mindenki kellőképpen megértette a tananyagot, és lehetőségük van olyan izgalmas témákat felhozni, amik a leginkább érdeklik a hallgatókat. Viszont a tanulóknak több dolguk is van, mint egy nagyobb létszámú előadáson: a feladatok sok esettanulmányt és prezentációt tartalmaznak, de ezek szintén hasznosak a jövőre nézve, hiszen hozzászoknak a diákok ahhoz, hogy mások előtt előadjanak, és hogy több figyelmet kapnak.

Néhány órán külföldi Erasmus-os diákok is részt vesznek, és együtt kell dolgozniuk, tanulniuk a magyar diákokkal. Ez azért jó, mert minden országban mások a szokások, más a munkamódszer, egyszerűen más a világnézet, és emiatt a közös munka is roppant érdekessé válik, és kiszélesíti a tanulók gondolkodásmódját.

A hallgatók nagyon élvezik, hogy magas szintű angol-, és szakmai ismereteket kapnak a „Tourism Package” programnak köszönhetően, és bíznak benne, hogy ezáltal versenyképesebbé válnak a többieknél, és a tanulmányaikat a leendő munkaadóik és kollegáik is értékelni fogják.

Vizsgaidőszakra készülődve – néhány régi(új) szabály…

<div xmlns:cc="http://creativecommons.org/ns#" about="http://www.flickr.com/photos/cristic/359572656/"><a rel="cc:attributionURL" href=

http://www.flickr.com/photos/cristic/ / CC BY 2.0

A Pannon Egyetemen 2009/2010. tanévtől az elektronikus leckekönyv került bevezetésre. Ezzel kapcsolatosan az egyes eljárásrendek megváltoztak. Az alábbiakban az Oktatási Igazgatóság által közölt néhány fontosabb eljárási szabályt tesszük közzé.

  • A leckekönyvet a hallgatónak vizsgaidőszak elején nem kell felvenni. A vizsgák adminisztrálását a vizsgalapon és az elektronikus hallgatói nyilvántartási rendszerben (Neptun) kell megtenni. Az oktatónak a leckekönyvbe írási jogosultsága nincs. Az oktató köteles gondoskodni a megadott határidőig az elektronikus hallgatói nyilvántartási rendszerben a felelősségi körébe tartozó kurzusok hallgatói eredményeinek rögzítéséről. A leckekönyvbe tett minden bejegyzés az elektronikus hallgatói nyilvántartási rendszerből kerül kinyomtatásra. (TVSZ 16. §)
  • Amennyiben várhatóan az aláírás megtagadására kerül sor, azt az ok nyilvánvalóvá válása esetén, de legkésőbb a vizsgaidőszak megkezdéséig a tanulmányi információs rendszerben közzé kell tenni. (TVSZ 17. § (2))
  • Ha a hallgató olyan félévközi kötelezettséget nem teljesít, mely a követelményrendszer szerint az aláírás feltétele és jellegénél fogva pótolható, a követelmény teljesítésének ismételt megkísérlésére egy alkalommal lehetőséget kell biztosítani. A pótlásra olyan határidőt kell megadni, hogy a hallgató még a vizsgaidőszakon belül teljesíthesse vizsgakötelezettségét is. (TVSZ 17. § (3)) Aláírás megtagadás esetén a hallgató vizsgajelentkezését külön le kell tiltani!
  • Gyakorlati jeggyel záruló számonkérés esetén az érdemjegyet a vizsgaidőszak 1. hetének utolsó munkanapjáig meg kell állapítani, és közzé kell tenni. Amennyiben ez nem történik meg, az oktató köteles a tantárgyi követelményrendszerben meghatározott lehetőségen túl újabb pótlási lehetőséget biztosítani. (TVSZ 19. § (3)) Figyelem! Gyakorlati jeggyel záruló tárgy eredményét nem lehet vizsgaként bejegyezni. Ebben az esetben az első vizsgajelentkezés már javító vizsgának számít.
  • A hallgató a vizsgán az oktató kérésére arcképes igazolvánnyal köteles személyazonosságát igazolni. (TVSZ 19. § (5))
  • Az a hallgató, akit vizsgán nem megengedhető eszközöket használ, a vizsgára elégtelen eredményt kap, a tárgyból nem javítóvizsgázhat (a Neptunban a jelentkezését le kell tiltani!). (TVSZ 22. § (5))

Eredményes vizsgaidőszakot kívánunk mindenkinek!

Erasmus-ösztöndíjra jelentkezés folyamata

erasmus_02Ha külföldön szeretnétek tanulni 1, vagy 2 félévet, Erasmus-ösztöndíjra pályázhattok. A pályázatokkal a Tudományos és Nemzetközi Igazgatóság foglalkozik, melynek az irodája a B épület 1. emeletén található. A pályázat beadási határidejét nagyon szigorúan be kell tartani, és a kért dokumentumokat igyekezzünk a megfelelő formában az irodához eljuttatni. A pályázathoz számos dokumentumot kell beküldeni, a legfontosabbak ezek közül az önéletrajz (magyarul, angolul, németül), motivációs levél (magyarul, angolul, németül), tanulmányi szerződés (magyarul és az adott intézmény hivatalos nyelvén) és az Erasmus szerződés. A többi beadandó dokumentumról, igazolásokról az intézményi és a tanszéki koordinátortól megfelelő információt kaptok!

Miután értesültetek arról, hogy sikeres felvételt nyertetek a kiválasztott intézménybe, az ünneplés mellett még számos teendő akad. A kint tartózkodás idejére ajánlott beszerezni a nemzetközi diákigazolványt (IBUSZ iroda), mely fél évre érvényes. Az Erasmus teljes időtartamára szükséges biztosítást kötni, vagy a TB által kiadott ingyenes Európai Egészségbiztosítási Kártyát készíttetni. Veszprémben az Egészségügyi Pénztár a Színház közelében található és az igényléshez egy iskolalátogatási igazolás szükséges.

Időközben a kinti intézmény is felveszi majd a kapcsolatot Veletek, és az esetlegesen felmerült kérdésekre az intézményi koordinátor tud válaszolni.

Az Erasmus szerződés megkötése az egyetemen belül történik, és az ösztöndíj mértékét is a szerződéskötés időpontjában tudjátok meg. Az ösztöndíjakat eddig készpénzben adták oda a jelentkezőknek, idén változások történtek, és az ösztöndíjat utalással juttatják a hallgató rendelkezésére. Így nyitnom kellett egy devizaszámlát és oda kapom meg a támogatást.

Felhívnám a figyelmeteket arra, hogy a tanulmányi szerződésben a felvett tárgyakat, vagy legalábbis 16 kreditet teljesíteni kell! Több Erasmus hallgató is ajánlotta, hogy többet vegyek föl, mint 16 kredit, menjek biztosra! Az Erasmus pályázat beadásakor már lesz egy tantárgylista, mely a hallgató által tanulni kívánt tárgyakat tartalmazza, de ezen a félévkezdés elején lehet változtatni.

Az én Erasmus-sztorim: Svédország…

arrival above swedenAmikor március közepén kiderült, hogy már a zsebemben tudhatom a féléves svédországi Erasmus ösztöndíjamat, madarat lehetett velem fogatni. Az ezt követő időszakban, amikor csak alkalmam nyílt rá ezt ünnepeltem és hangoztattam. Nem tagadom, az elsődleges cél az északi országok közül nem Svéd-, hanem Finnország lett volna, ennek ellenére maga a tudat, hogy alkalmam nyílik egy a miénktől teljesen eltérő kultúrával rendelkező északi országban eltölteni fél évet teljesen felvillanyozott. Blogbejegyzéseimben Svédországot, az itteni embereket és lehetőségeket szeretném bemutatni.

Az előkészületi részekkel nem húznám az időt, mivel Svédországba – európai uniós tagország révén – sem vízum nem kell, sem útlevelet nem kell hosszabbíttatni (mivel már a személyi is elég), fertőző betegségek sincsenek, tehát a malária elleni védőoltást is mellőzhetjük. A szokásos repjegy-foglalás és szálláshely-egyeztetés után már bele is vethettük magunkat a nagybetűs svéd valóságba.

Egy kis útravalóként hozzáfűzném, hogy mindent elővételben, neten keresztül célszerű lefoglalni. Egyrészt kényelmesebb, másrészt olcsóbb, mert nem számolnak fel különböző díjakat, adókat, kezelési költségeket. Nos, ha pont ide szeretnétek jönni, ahol mi vagyunk: Dalarna tartomány Borlange ill. Falun nevű városába, akkor a következő alternatívákat ajánlom. Előre szólok nem lesz egyszerű és még rövidnek sem mondanám az utat. Szerintem meg kellene sürgetni azt a teleport gép feltalálást a Mérnöki Karon!

Tehát, indulás Budapestről. Célszerű előre kikeresni, hogy a fapadosok közül ki repít el ide a legalacsonyabb áron, ezeket a repjegy.hu című oldalon érdemes figyelni.  Ha ideértetek Svédországba, akkor számolni kell azzal, hogy bár célállomásként Stockholm van megadva, ettől függetlenül Stockholm külvárosába Skavsta-ra fogtok megérkezni.  Ez a város kb. 80 km-re délre van még Stockholmtól. Teendő a következő: el kell jutni Stockholm központi termináljára, ahonnan busszal, vonattal egyaránt el lehet jutni Borlange ill. Falun városokba. A következő lehetőségek állnak rendelkezésetekre. Stockholm Skavsta reptérről a www.flygbussarna.se című oldalon tudtok buszjegyet foglalni magatoknak Stockholm központi terminálig, ahonnan is busszal a www.swebusexpress.se szolgáltatásait, vagy a www.sj.se vonatközlekedést igénybe véve folytathatjátok utatok a célállomásig.  A buszt azért ajánlanám, mert ők napszaktól függetlenül azonos árral dolgoznak, míg a vonat főszezoni ideje alatti és az éjszakai járatok között háromszoros eltérés is lehet.  

Legközelebb arról írok majd, hogy miért fontos a Facebook elindulás előtt…

Erasmus pro és kontra…

…avagy miért jó Erasmus-cserediáknak lenni.

– Kapsz pénzt az EU-tól. Kétségkívül ez az egyik legnagyobb előnye.

– Barátokat szerzel legalább tíz különböző országból és minimum hét nyelven megtanulod, hogy „egészségedre”.

– Életedben talán először tényleg neked kell elmosogatnod – mindig és senki más nem csinálja meg helyetted. Ugyanez van a ruhamosással, a takarítással és boltba is neked kell menned. Igen, ez pozitívum (is).

– Életedben talán először tényleg teljesítened kell x kreditet, különben fizetheted vissza az ösztöndíjat…

– Szabad vagy, abban az értelemben, hogy senki nem ismer a városban, senki nem nézi, mikor mit csinálsz, otthon nem nézik, mikor érsz haza, hova jársz bulizni, hogyan bulizol, vasárnap hánykor kelsz, és egyáltalán, senki nem köt bele, hogy szervezed az életed. (Oké, ez a pont nálam nem nagyon játszik, igazából soha nem volt otthon nagy szigor 🙂 de másoknál fontos lehet…)

– Utazol.

– Megtanulod a pénzt kezelni, beosztani. (Másfél hónap után rájössz, hogy nem heti x eurót költesz kajára, hanem épp annyit, amennyi marad rá – sok más dolog mellett.)

– Életedben talán először spórolsz a villannyal, a melegvízzel, no meg a fűtéssel…

– Kifejlődik az igényed arra, hogy viszonylagos rend legyen a lakásban; zavar, ha tele a mosogató és rendszeresen takarítasz.

A kontra válaszokat majd legközelebb…

Időpontváltozás

A Neptun karbantartása miatt kellett eme csatornát választanom.

Sajnálattal közlöm az érintett hallgatókkal, hogy az oktató egészségügyi problémái miatt az Internationale Finanzierung című kurzus a tervezett 2009.11.23-25. időpontban nem kerül megrendezésre.

A megértést köszönöm!
További információk később!

ZV jelentkezés Turizmusos / IFOR-os végzős hallgatóknak

Kedves Turizmusos / IFOR-os Végzősök!

Arra szeretném felhívni a figyelmeteket, hogy bár a Neptunban már egyszer felvettétek a Záróvizsgát, de ne felejtsetek el a Moodle-ben sem bejelentkezni a decemberi vagy januári időpontra! Egy kis segítség, hogy hol találjátok a Moodle-ben a jelentkezést:

Turizmus Tanszék / Tantárgyak / Záróvizsga / Záróvizsga tételek és tájékoztató / Záróvizsga-időszak kiválasztása

A decemberi időszakra kell jelentkezniük mindazoknak, akik 2010 februárjában induló mesterképzésre adták be jelentkezésüket (bárhol az országban). Mindenki más választhat a két időszak között.

Archívum

powered by wordpress - made by us
Vissza az oldal tetejére.