Óriási érdeklődés kísérte a Pannon Egyetem Gazdaságtudományi Karának első, körforgásos gazdaság jegyében meghirdetett GreenLike versenyét. Több, mint 120 középiskolás diák vett részt a megmérettetésen, mely a környezettudatosság, fenntarthatóság és körforgásos gazdaság témáját helyezte középpontba.

A kétfordulós GreenLike verseny a 2019-1.3.1-KK-2019-00015 azonosító számú “Körforgásos gazdasági alapokon nyugvó fenntartható kompetencia központ létrehozása a Pannon Egyetemen” c. projekt keretében, a Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal támogatásával valósult meg.

Az online előválogatón, 2020. október 20-án a versenyző csapatok körforgásos gazdasággal kapcsolatos feladatokat oldottak meg, melyek között volt keresztrejtvény, feleletválasztós teszt és kifejtendő kérdésekre történő válaszadás. A tíz legtöbb pontot elérő csapat jutott tovább a november 6-ai döntőre, amely a járványhelyzet miatt szintén online került megrendezésre.

A döntőn interaktív és kreatív feladatokat kellett megoldaniuk a versenyzőknek: egy rövid videóban mutatták be a csapatot és körforgásos gazdasághoz kapcsolódó viszonyukat, majd rögtönzött beszéd formájában körforgásos gazdasággal kapcsolatos fotók alapján alkottak összefüggő szöveget, végül pedig megtervezték és prezentálták a jövő körforgásosan gazdálkodó városát.

A döntőn, a csapatok teljesítményét értékelő szakértő zsűri tagjai Dr. Lukács Pál Zoltán, a Pannon Egyetem Körforgásos Gazdasági Fenntarthatósági Kompetencia Központjának igazgatója, Dr. Temesvári Balázs, a „VKSZ” Veszprémi Közüzemi Szolgáltató Zrt. vezérigazgatója és Mike Friderika, a VEB2023 EKF Veszprém-Balaton 2023 Zrt. programfejlesztésért felelős igazgatója voltak.

Az országos versenyre összesen 34 csapat regisztrált, így több, mint 120 diák vett részt az online előválogatón. Jelentkeztek csapatok Egerből, Budapestről, Szekszárdról, Székesfehérvárról és természetesen Veszprém megyéből – Pápáról, Várpalotáról és Veszprémből – is. A döntőre 10 csapat jutott tovább, vagyis kb. 40 diák mérte össze tudását.

A verseny végeredménye:

1. helyezett: az egri Andrássy György Katolikus Közgazdasági Technikum, Gimnázium és Kollégium “Andrássy zöldjei” csapata, melynek tagjai: Buzás Blanka, Géczi Janka, Híves Janka, Várszegi Virág.

2. helyezett: a Pápai Petőfi Sándor Gimnázium “Többsejtű eukarióták” csapata, melynek tagjai: Barta Boglárka, Csicsai Hanna, Horváth Fanni, Nagy Ákos.

3. helyezett holtversenyben:

  • a Pápai Petőfi Sándor Gimnázium “Nyerő páros a négyzeten” csapata, melynek tagjai: Bognár Csenge, Hunyadi-Nagy Sára, Marton Anna, Szalay Violetta.
  • és a budapesti Városmajori Gimnázium “Óceán” csapata, melynek tagjai: Bacsó Dániel, Bodó Sándor, Hajdu Erik, Jámbor Marcell.

„Az idősebb generációk számára már életbevágó, hogy a mostani fiatalok mit gondolnak, mit tudnak a klímaváltozásról, a fenntarthatóságról és a körforgásos gazdaságról, és mit fognak tenni a szebb jövőnkért. Fontos, hogy a fiatalok már ne csak nézzék, de lássák is a körülöttük levő világot, és cselekedjenek érte! Hiszem, hogy a versenyen résztvevő 120 diák nem csak többet tud ma már a körforgásos gazdaságról, mint a verseny előtt, de a téma iránt elkötelezett és tevékeny állampolgárrá is válik.” – mondta el Dr. Fehérvölgyi Beáta, a Gazdaságtudományi Kar dékánja, a verseny fővédnöke.