A rendszerváltozás 30. évfordulójára emlékezve filmvetítésre hív mindenkit az Eötvös Károly Megyei Könyvtár Kisfaludy termébe az Amerikai Egyesült Államok Nagykövetsége és az American Corner október 29-én kedden, 17 órai kezdettel.

A „Free to Rock” egy dokumentumfilm a négyszeres Emmy-díjas Jim Brown rendezésében, Kiefer Sutherland narrációjával.

Bármennyire is szerették volna a kommunista rezsimek útját állni, a rock and roll megfékezhetetlenül terjedt Kelet- és Közép-Európában. Több ezer underground zenekar és rajongók milliói vágytak a nyugati szabadságra és a zenében találták meg a “szabadság hangját”, amely hozzájárult a szovjet rezsim erőszakmentes lerombolásához. A filmben nyugati, kelet-európai és szovjet elnökök, diplomaták, kémek és rock sztárok mesélnek arról, hogyan járult hozzá a rock and roll a hidegháború befejezéséhez.

„Free to Rock” trailer>>>

A 60 perces filmet angol nyelven, magyar felirattal kerül vetítésre. A filmvetítést magyar nyelvű beszélgetés követi arról, hogy a nyugati kulturális hatások beáramlása, a zenén keresztül is, hogyan járult hozzá a rendszerváltozás folyamatának beindulásához.

Vendégeink:

Megnyitó – Lauren Perlaza, kulturális attasé – az Amerikai Egyesült Államok Nagykövetsége

Dr. Csatári Bence történész, újságíró, a Nemzeti Emlékezet Bizottsága Hivatalának tudományos kutatója. A Kádár-rendszer könnyűzenei politikájáról írt PhD-értekezését 2008-ban védte meg az ELTE-n. Hét kötete, valamint számos tanulmánya jelent meg zene- és médiatörténeti témákban, illetve több televízió és rádió rocktörténeti szakértője. Az ELTE-n és a Balassi Intézetben rendszeresen tart rocktörténeti szemináriumokat.

Jávorszky Béla Szilárd zenei szakíró, szerkesztő; a hazai és nemzetközi populáris zene évtizedeit feldolgozó könyvsorozatok (A rock története 1-4, A magyarock története 1-2, A magyar folk története, A magyar jazz története) szerzője, társszerzője. Fő szakterülete a rock, a folk, a jazz és a kísérleti zene, doktori disszertációját 1991-ben zeneszociológiából írta. 2015 februárja óta havi rendszerességű poprocktörténeti előadás-sorozatot tart a budapesti Örkény Könyvesboltban.

Korbel Péter, magyar-angol szakos középiskolai tanár a Pápai Petőfi Sándor Gimnáziumban. Várpalotán született, ott érettségizett, majd Debrecenben, a Kossuth Lajos Tudományegyetemen magyar-angol szakos diplomát szerzett. Szakdolgozatát „Leonard Cohen’s Incarnations” címmel írta az énekes-író-költő addigi munkásságából. Legkedvesebb hobbija az olvasáson kívül mindig is a zenehallgatás, illetve a zenélés volt. Középiskolás kora óta amatőrként több zenekarban is fellépett hol gitáros, hol szájharmonikás, hol pedig énekes szerepben.

Zselencz László (Zsöci) 1969-től 1977-ig különböző miskolci amatőr zenekarokban játszott először, mint szólógitáros, majd basszusgitáros. 1978-tól 1983 decemberéig az Edda Művek Miskolc zenekarban játszott, 1984-től 1987-ig a Pandoras Box tagja Vikidál Gyulával, 1987-1989-ig Bill és a Box zenekarban lép fel Deák Bill Gyulával, 1989-1994 között pedig Beatrice együttesben működik közre Nagy Feróval. 2018 szeptemberétől a Magyar Rockhírességek Csarnokában, a Rockmúzeumban tárlatvezető.

A rendezvény ingyenes, szeretettel várnak minden érdeklődőt.

Facebook esemény>>>