Együttműködési megállapodást írt alá a Magyar Élsportolók Érdekvédelmi Fóruma és a Pannon Egyetem 2023. június 12-én Veszprémben.

2022 áprilisában kezdte meg az operatív munkát a Magyar Élsportolók Érdekvédelmi Fóruma (#MEEF, https://www.meef.hu/), a Szilágyi Áron, háromszoros olimpiai bajnok kardvívó és Kőrösparti Gábor, társalapító által létrehozott sportolói nonprofit érdekképviseleti szervezet.

A fórum elsőként – és egyben flagship projektként kezelve – kezdte meg a munkát az ún. „Sportolói duális karrier programon”, melynek célja, hogy a sportolók az élsportolói pályafutásuk lezárása után sikeresen integrálódjanak a társadalomba, és civil karriert tudjanak építeni. Ez az edukatív-preventív szemléletű projekt a tehetségazonosítástól az exit utáni beilleszkedésig öleli fel a sportolók életpályáját.

A „Sportolói duális karrier program” célkitűzése szorosan összefügg a Pannon Egyetem Gazdaságtudományi Karának 2022 őszén lezárult Bounceback nevű Erasmus+ projektjével (https://www.bouncebackathletes.eu/), mely a veterán sportolók sportkarrier utáni foglakoztatásba, üzleti életbe, valamint vállalkozói tevékenységbe történő beilleszkedését tűzte ki célul egy innovatív tréningmódszer kidolgozása révén.

A #MEEF és a Pannon Egyetem együttműködése lehetővé teszi, hogy ezen közös célok oktatási és mentorálási tevékenységeken keresztül megvalósuljanak, és a sportolók, az üzleti és társadalmi szereplők közös sikereket érjenek el. Az együttműködés hivatalossá tétele érdekében a #MEEF és a Pannon Egyetem együttműködési megállapodást írt alá egy sajtótájékoztató és HR workshop kíséretében 2023. június 12-én Veszprémben.

Szilágyi Áron a sajtótájékoztatón beszélt arról, hogy hiánypótló jelleggel jött létre a fórum, hiszen nincs ma Magyarországon olyan szervezet, amely kizárólag a sportolók érdekvédelmével foglalkozik, és ez a fő missziója. A sportolók számos szervezethez tartoznak az Olimpiai Bizottságtól kezdve, a sportági szakszövetségeken át, a szakosztályokig, klubokig, és nagyon könnyű ebben a bonyolult rendszerben elveszni. Kőrösparti Gáborral közösen álmodták meg ezt a fórumot, melyben Szilágyi Áron társadalmi elnökként, Kőrösparti Gábor pedig operatív irányítóként tevékenykedik.

Kőrösparti Gábor elmondta, hogy felmérték, mi az, ami leginkább foglalkoztatja a sportolókat, mely kérdések merülnek fel leggyakrabban, és sok olyan visszajelzés érkezett, hogy komolyan tartanak attól, mi lesz az élsportolói karrierjük után. Egy civil karrier viszonylag jól tervezhető, egy sportolói karrier során azonban vannak olyan rizikófaktorok, amelyek bármikor a karrier végét jelenthetik. A fórum első „flagship” projektjének célja éppen ezért az lett, hogy felkészítsék a sportolói társadalmat arra, hogy a választott életpályájuk egyszer véget ér, és a civil karrier, melybe ki fognak lépni, más típusú felkészültséget, ismereteket követel tőlük. Ennek érdekében jött létre a „Sportolói duális karrier program”. A #MEEF másik fontos programja a „Pénzügyi életpálya program”, melyet a közeljövőben szeretnének bemutatni.

A projekt szakmai vezetője Takács Katalin, a Future FM Zrt. HR vezérigazgató-helyettese, kutató-szakmai koordinátora Dr. Kővári Edit, a Pannon Egyetem docense.

Takács Katalin úgy gondolja, hogy egy élsportoló munkahelyre történő integrálása során más tényezőket kell figyelembe venni, mint átlagos esetben, hiszen egy teljesen eltérő világból érkezik, és azok a kompetenciák, melyek őt sikerre vitték a sportban, lehet, hogy kevésbé, vagy más módon érdekesek a munkaerőpiacon. Elmondta, hogy a „Sportolói duális karrier programban” 2 irányban tevékenykednek: az egyik a sportolókat célozza, a másik a vállalatokat. A sportolók esetében a cél az, hogy támogatást biztosítsanak abban, hogy a jövőjüket orientálják és ehhez képzést is nyújtsanak számukra. A vállalati oldalon pedig létrehozzák a #MEEF Mentor Klubot, melynek célja, hogy aktív állásokat biztosítsanak, és egy olyan közösséget hozzanak létre, melyben a HR-es kollégák támogatást kapnak. Továbbá a Pannon Egyetemmel közösen el fognak indítani egy duális mentorképzést annak érdekében, hogy a mentorok megfelelően felkészüljenek a közös munkára.

Dr. Kővári Edit a motiváció fontosságát hangsúlyozta, és elmondta, hogy a Bounceback projektben kialakítottak egy olyan tréningmódszert, mely segítségével a sportolók a sportkarrierjük során szerzett kompetenciákat könnyedén átültethetik a civil karrierjükbe. A #MEEF Mentor Klub hatékony online tananyagokkal, konzultációs időpontokkal és a HR-es kollégák felkészítésével támogatja majd a közös célok megvalósítását.

A programhoz csatlakozott a Get Work Trend illetve az Aruba Cloud Magyarország is, így teljesült az alapítók célja, és a megvalósításban civilek, a vállalati szféra, a sportolók és az egyetem együttesen vett részt.

Jáhny Ákos, a Get Work Trend Kft. stratégiai igazgatója elmondta, hogy cégük több éve foglalkozik munkaerő biztosításával kis-, közép- és nagyvállalatok részére, és a mukaerőhiányos időszakokban folyamatosan koncentrálnak arra, hogy megtalálják a munkaerő-tartalékokat is. Amikor szembejött a #MEEF kezdeményezése, nem volt kérdéses, hogy csatlakozzanak, mert látják azt, hogy minden, munkaerőpiacra visszahelyezendő, pályakezdő élsportoló nagy segítséget jelent a magyar munkaerőpiacnak. A sportolókkal együttműködő vállalatok pedig olyan emberi tulajdonságokat, kompetenciákat láthatnak, melyekre addig esetleg nem volt példa a szervezeten belül. Hosszú távú céljuk az, hogy saját munkatársaik közül többen is részt vegyenek a duális képzésen, hogy ne csak megtalálni, hanem beilleszteni is tudják a munkavállalókat az új munkahelyükre.

A Pannon Egyetem vezetése nevében Dr. Abonyi János rektorhelyettes köszöntötte a résztvevőket. Hangsúlyozta, hogy a tudomány, a művészet és a sport területén tapasztaljuk meg leginkább azt, hogy a kiemelkedő teljesítmény rendkívül nagy áldozatokkal jár. Aki belevág a sportba és rááldozza a fiatalságát, annak fel kell készülnie arra, hogy 35-40 éves korára egy új karriert kell indítania. Nagyon fontos, hogy ne csak örüljünk az élsportolók eredményeinek, hanem társadalmilag felelősséget vállaljunk, segítsük őket abban, hogy felkészüljenek az újabb karrierjükre. Ezt a komoly feladatot az Európai Bizottság is felismerte, erre kiváló példa a Bounceback projekt, melynek méltó folytatása a Magyar Élsportolók Érdekvédelmi Fórumával történő együttműködés, mely számos lehetőséget kínál az egyetem számára, például a hallgatóknak tudományos diákköri munkák, szakdolgozat- és diplomatémák biztosításával, középiskolások számára versenyek szervezésével, továbbá az intézmény azon stratégiai célkitűzéséhez is hozzájárul, hogy a sporttudomány területén is meghatározó szereplővé váljon.

Csillag Zsolt, a Pannon Egyetem kancellárja kiemelte, az egyetemen büszkék arra, hogy nagyon komolyan veszik a sportot: a testnevelés a kötelező tantárgyak között szerepel, és ehhez minden eszközzel, infrastrukturális fejlesztéssel igyekeznek megadni a szükséges támogatást. A Pannon Egyetem élen jár abban, hogy támogassa a sportot saját hallgatói körében: amellett, hogy van egy külön sport és tanulás ösztöndíjprogram az igazolt sportolók támogatására, mentorprogramot is kialakítottak annak érdekében, hogy hallgatóik a sportkarrierjük mellett tanulmányaikkal ütemesen tudjanak haladni. Továbbá igény esetén egyéni tanulmányi rendet is biztosítanak, hogy a sport és a tanulmányok leginkább összeegyeztethetőek legyenek.

Dr. Birkner Zoltán, a Pannon Egyetemért Alapítvány kuratóriumának elnöke támogatásáról biztosította a partnereket, s elmondta, hogy az alapítvány abban tudja segíteni az együttműködést, hogy szükség esetén olyan ösztöndíjakat kezdeményeznek, melyekkel az ide érkező sportolókat, vagy a klasszikus karriert befejező sportolókat támogathatják.

Porga Gyula, Veszprém polgármestere is köszöntötte a kezdeményezést, s elmondta, hogy a sport ugyanúgy, mint a kultúra, egy városfejlesztési eszköz. Egyrészt javítja az életminőséget: fontos, hogy gyermekeink bármely sportág választása esetén megfelelő szakemberhez kerüljenek, megfelelő infrastrukturális adottságok mellett. Másodsorban kiemelt feladat az élsport támogatása, hiszen ha nincsenek ikonok, példaképek, akikre felnézhetünk, akkor az utánpótlás sport és a városi identitás is sérül. Harmadrészt a szabadidős sport fontosságát emelte ki. Végül hangsúlyozta, hogy ha egy közösség számára fontos a sport, a sportolók, az edzők, akkor az életpályájukat is próbálják segíteni. Veszprémben sok olimpikon, világbajnok, Európa-bajnok sportoló van, akiknek fontos, hogy ebben a környezetben megtalálják szerepüket a sportkarrierjük végén, a közösségnek pedig kiemelt feladata, hogy ebben segítséget nyújtson számukra.