Hogyan tudjuk a tudományos információkat feldolgozni? Miként ismertethetjük meg a tudományos kutatások eredményeit a lakossággal? Hogyan közvetíti a média a tudományos eredményeket? Ezekre a kérdésekre keresték a választ egyetemisták a Pannon Egyetem Gazdaságtudományi Kara által, immáron másodjára, szervezett Tudomány Mindenkinek Hackathonon. A rendezvény ez alkalommal angol nyelven került megrendezésre, 2022. november 11-én, Veszprémben.

A Társadalmi Innovációs Nemzeti Laboratórium keretében megvalósuló “Tudomány Mindenkinek” alprojekt fő célkitűzése, hogy a tudományos kutatási eredményeket közérthető módon eljuttassa a nagyközönséghez. Ennek keretében került sor a Tudomány Mindenkinek Hackathon versenyre, amelyen egyetemi hallgatók mérhették össze tudásukat. Az angol nyelven zajló rendezvényen öt csapat mérte össze tudását, a Pannon Egyetem mellett a Miskolci Egyetem és a Nemzeti Közszolgálati Egyetem hallgatói képviseltették magukat.

Az egész napos versenyt Dr. Abonyi János, a Pannon Egyetem rekorhelyettese nyitotta meg Sensing and forming the future of science című előadásával, ezt követően Dr. Fehérvölgyi Beáta, a Pannon Egyetem Gazdaságtudományi Karának dékánja köszöntötte a résztvevőket.

A szervezők által előre kiválasztott – és a nevezett csapatokkal megosztott – tudományos közlemény alapján a csapatok a helyszínen dolgozták ki a feladatokat. A verseny alapjául “Can festivals bring social change in an ECoC city? Emotional intelligence and willingness to volunteer among university students” című publikáció szolgált, melynek szerzői Dr. Kővári Edit és Dr. Raffay-Danyi Ágnes.

A kutatási eredményekről infografikát, rövid-videó forgatókönyv tervezetet és blogbejegyzést készítettek a versenyzők. Az egyes feladatok kidolgozását szakmai előadások előzték meg, amelyek során az egyetemisták szakemberek tolmácsolásában nyerhettek bepillantást az adott terület sajátosságaiba, kaphattak hasznos tippeket a feladatok kidolgozásához.

Dr. Liska Fanny, a Pannon Egyetem munkatársa az infografika készítésének rejtelmeit, illetve annak fortélyait ismertette meg a hallgatókkal, őket tanácsokkal is ellátva. Fekete Zsolt, a Black Media Production reklámfilm és videókészítő cég vezérigazgatója, pedig hasznos információkkal látta el az egyetemistákat a rövidfilmek készítésének világáról. Végezetül, a nap utolsó, blogbejegyzésekről szóló előadását Dr. Sulyok Judit tartotta.

A verseny első helyezettje a Pannon Egyetem hallgatóiból álló „Ponty” csapat lett, amelynek tagjai Adeliia Gimadieva és Narmin Atakishieva voltak. A második helyezést a „1999 2.0” csapat érte el Saw Sandi Maung vezetésével, Audrey Meivina Lukito, illetve Aseel Obeidi közreműködésével, szintén a Pannon Egyetem képviseletében. A harmadik díjat a Miskolci Egyetem „EA Community” csapata kapta, amelynek tagjai Bagaine Aidan Birimbi, illetve Ndegwa Simon, Rebecca Nambooze voltak.

A szervezők fő célja az volt, hogy felhívják a figyelmet arra, hogy a mindennapokban tudatosan figyeljük, olvassuk a híreket, kutatóként pedig ne feledkezzünk el a kutatási eredményeink közérthető kommunikációjáról sem.

„Kiváló, nagyon értékes munkát végeztek, mert, ahogy említettem az előbb, a tudománykommunikáció nagyon fontos. Szerintem a tudománykommunikáció a háttérben van, és ezt kell felerősíteni. Nagyon fontos, hogy kommunikáljon egy adott intézmény, egy kutatási intézmény, hogy milyen eredményei vannak és milyen értékei vannak, hiszen így tudja igazából bemutatni, hogy mivel is foglalkozik, és nem valami teljesen elszigetelt, ködös szigetként lehet így akkor rátekinteni, hanem így lehet közelebb hozni. Úgyhogy kiváló munkát végeztek a diákok, értették ennek a feladatnak, ennek a mai napnak a lényegét és a célját, azt gondolom, hogy minél több ilyen programra van szükség, és a kollégáknak is szeretném megköszönni a kezdeményezést, mert tényleg kiváló munkát végeztek mindannyian a szervezők is és a csapattagok egyaránt.” – értékelte a csapatok munkáját Takácsné Ferenczik Brigitta zsűritag.

A rendezvény a Társadalmi Innovációs Nemzeti Laboratórium keretében az Innovációs és Technológiai Minisztérium és az NKFI Hivatal támogatásával valósult meg.