A 2020-as tanév tavaszi félévében indult Kutatási és innovációs szakmenedzser/szakközgazdász szakirányú továbbképzés egyik résztvevője, Szántó Balázs a következőképpen emlékszik vissza az oktatás első napjára:

„Utólag nagyon megmosolyogtató, hogy az innovációs képzés első tanórájára egy A/4-es formátumú, franciakockás jegyzetfüzettel és az elmaradhatatlan, kék színű golyóstollal ültem be. Már az első alkalommal nyilvánvalóvá vált, hogy ez teljesen felesleges, hiszen itt a szemléletformáláson, illetve a kapott ismeretek gyakorlati alkalmazásán lesz a hangsúly.”

Az alább olvasható interjúban a képzéssel kapcsolatos tapasztalatairól kérdeztem.

– Miért ezt a képzést választottad? Amikor belevágtál ebbe a szakba, mi volt a célod a képzés elvégzésével és a képesítés megszerzésével?

– A 2020-as esztendő főbb mérföldköveinek év eleji tervezésekor fontosnak találtam, hogy egy új szakterületet ismerjek meg, hiszen a folyamatos fejlődés és ismeretszerzés napjainkban szinte már alapkövetelmény. Tehát a cél adott volt: újra be kell ülni az iskolapadba. Már csak a helyes irányt kellett megtalálnom.

Ekkor botlottam bele a Pannon Egyetem felhívásába a Kutatási és innovációs szakmenedzser szakirányú továbbképzéssel kapcsolatban. Azon nyomban megelevenedtek az egyetemhez kötődő, immáron nagyjából másfél évtizedes, de a mai napig jó szívvel őrzött emlékeim, eszembe jutott, hogy milyen is volt hallgatónak lenni a Pannonon.

A tantárgyi kínálatot áttekintve pedig már biztos voltam benne, hogy nekem itt a helyem! A munkám során ráadásul az utóbbi időben egyre nagyobb hangsúly került a folyamatos innovációra, a munkafolyamataink megújítására és a projektszemléletű gondolkodásra, így azzal a jogos várakozással vágtam bele a továbbképzésbe, hogy a tanultakat akár azonnal aprópénzre is válthatom.

– Milyen elvárásaid voltak a képzéssel kapcsolatban?

– Az elvárásaim egyfelől szörnyen egyszerűek voltak, hiszen hiánypótló, új ismeretek elsajátítását tűztem ki célomként, ugyanakkor legalább annyira önzőek is, mivel az ismeretszerzés minden percét élvezni szerettem volna.

Tudtam, hogy közgazdászként a képzés során az érdeklődési körömmel összhangban lévő ismerteket lesz alkalmam elsajátítani, amely komoly motivációt és elköteleződést jelentett számomra, ugyanakkor mindezt szerettem volna egy nagyszerű élményként megélni.

– A képzés felénél tartasz. Eddig megfelelt az elvárásaidnak?

– Igen, határozottan igen. Be kell vallanom, hogy komoly aggodalommal töltött el az, hogyan lesz egy-egy képzési nap kora délelőttől egészen estig érdekes – a tanáraink mégis elérték, hogy végig lekössék a figyelmünket. A mögöttünk álló első félév minden oktatójára és vendégelőadójára a legnagyobb elismeréssel gondolok, véleményem szerint kivétel nélkül nagyszerű előadásokat tartottak, illetve rendkívül építő és élvezetes feladatokkal láttak el bennünket, hallgatókat.

Ugyanakkor meg kell említeni, hogy a Covid-19 következtében jelentkező vészhelyzet némi ijedtségre adott okot, hiszen egyik napról a másikra megszűntek a személyes kontaktusok és természetesen időre volt szükség az online térben történő oktatásra való áttéréshez. Azonban ennek is hatalmas előnye mutatkozott és tulajdonképpen komoly innovációt hozott mindenki számára. A távoktatás új kapcsolattartási, illetve problémamegoldási technikákat, valamint a szaktársakkal online térben történő kapcsolatépítés lehetőségét nyitotta ki előttünk.

– Milyen ismeretekre tettél szert a képzés során?

– Utólag nagyon megmosolyogtató, hogy az innovációs képzés első tanórájára egy A/4-es formátumú, franciakockás jegyzetfüzettel és az elmaradhatatlan, kék színű golyóstollal ültem be. Már az első alkalommal nyilvánvalóvá vált, hogy ez teljesen felesleges, hiszen itt a szemléletformáláson, illetve a kapott ismeretek gyakorlati alkalmazásán lesz a hangsúly.

A tanulmányok készítésének technikájától kezdve; a projektek megtervezésén és a pályázatok készítéséhez szükséges szemléletmód elsajátításán át; több speciális célszoftver használatának, illetve tudományos igényességű módszertanok megismeréséig számos kompetenciára tehettünk szert; sőt, lehetőségünk nyílt rácsodálkozni a legújabb, illetve várható tudományos és technológiai trendekre is.

– Mit gondolsz, mely tantárgyak voltak a leghasznosabbak számodra?

– Úgy gondolom, hogy gyakorlati szempontból a maga módján mindegyik tantárgy a javamra vált – mégis, kettő momentumot szeretnék kiemelni.

Az utóbbi hónapokban lehetőségem nyílt egy, a munkaterületemen jelentkező problémakör megoldására; emellett pedig a pályázatok összeállítására fókuszáló szemlélet is a hasznomra volt. Azóta két pályázatot is volt alkalmam megírni, az egyik azóta nyertes lett, a másik pedig reményeink szerint hasonlóan sikeresen fog teljesíteni.

– Véleményed szerint mi a képzés erőssége?

– Szerintem a képzés erőssége annak szakmai tartalmában és a tudást átadók, azaz az oktatók személyében rejlik.

– Miért ajánlod a képzést és a Pannon Egyetem Gazdaságtudományi Karát másoknak?

– Ez nem is lehet kérdés: egyértelműen ajánlom az egyetemet, a kart és magát a képzést is. A saját tapasztalatom alapján úgy látom, hogy a Pannon Egyetemnek és ezen belül a Gazdaságtudományi Karnak alapvetése az egyén és a hallgatók kiválóságának fejlesztése. A Kutatási és innovációs menedzser szakirányú továbbképzés kapcsán pedig úgy gondolom, hogy a megismert oktatók és előadást tartó trénerek kivétel nélkül kiváló szakemberek és tőlük tanulni igazi kiváltság és valódi élvezet a hallgatók számára. A Pannon Egyetem neve garancia a minőségre.

Az interjút készítette: Gyulai Edina


Szerezzen a kutatásfejlesztési és innovációs projektek menedzseléséhez szükséges átfogó és interdiszciplináris elméleti és módszertani ismereteket Kutatási és innovációs szakmenedzser/szakközgazdász posztgraduális képzésünkön!

További információ a képzésről itt. >>>