Forrás: MTV

„KOS vagyok, s ez már önmagában is erősíti azt a hajlamot, hogy nem szeretek a múltba nézni, még vénen is a feladatok érdekelnek. A Süsü, a sárkány, a Kölyökidő, a Világ legrosszabb gyereke anyukájaként 1970-2007. között az MTV munkatársa voltam. Első ránézésre ez nem „kosos” dolog, de aki élt a Szabadság tér 17. falai között, az tudja, hogy állandó újrakezdés ott az élet. A nyugdíj rémülete után új dolgokba kezdtem.”

Július 15-én 16.45 órától Takács Verával beszélgetünk a GTK Színpadon. Minden nosztalgiázni vágyó érdeklődőt szeretettel várunk!:)

Takács Veráról…

„Megszülettem 1946 április 9.-én, Nagykanizsán, mindjárt két példányban (sajnos az ikertestvérem, 10 hónapos korában, a diftéria járvány áldozata lett). Egyedül maradtam. Egy éves alig múltam, mikor a nagyszülői házból Balatonboglárra költöztünk, a boglári vasútállomásra.

A boldog gyerekkor, legboldogabb éveit a Balaton vízében lubickolva töltöttem, nem törődve a rémes ötvenes évek sötét felhőivel. A szülők derüje – ők is fiatalok voltak- , megóvott a nehéz időkben.
Félni csak a piócától féltünk, Anti barátommal együtt, de a nagy veszélyt háritottuk, mert mindig volt nálunk egy kis só, hogy a bestia vérszivót lesózzuk magunkról, ha ránktapadna. A legjobb játszóhelyünk egy betonbunker volt, és a kedvenc játékunk az „ennyi tetű volt a fejemben…” kezdetü kavicsdobáló. 🙁

Forrás: Takács Vera

Aztán Tabra költöztünk, 30 kilóméteres bőgés után. Eleinte Tab, a Balaton után, nagyon sivárnak tűnt, hiszen ott már csak egy halastóátuszási verseny maradt nyári szórakozásnak. Ráadásul a két unokatestvérem, ahogy telt az idő, egyre kevesebbet törődött velem, nyári vendégekedéseik idején, s egyre többet a barátnőimmel.

A gimnáziumi évek már fantasztikusak voltak, jó társaság, okos tanárok, kirándulások osztálykovácsolásnak. Köszönhetően Jenei Osztályfőnök Úr remek közösségformáló érzékének.

Érettségi után előfelvételt nyertem az ELTE BTK -ra, az akkor divatos módon, vagyis 1 évet a valódi életben kellett eltöltenem. A való világot akkor nekem a karádi óvoda jelentette. Nemcsak óvónő lettem, 18 évesen, de konyhafőnök is, mert egy rágalmazási botrány közepén érkeztem, s csak én voltam, akire nem lehetett semmit ráfogni. A vidéken élő, értelmiségi nők nem könnyű életét láthattam közelről. Nekem könnyű volt, én egy év múlva mentem Pestre, az egyetemre.

Az egyetemen először nagyon rossz volt – falusi kislány Pesten,- s a pestiek nagyon büszkék voltak arra, hogy ők minden tudnak, mai szóval : tudják mi a trendi, :), de aztán sikerült beilleszkedni és nagyon jó barátokra találni. Érdekes módon, a legszebb rész: két hónap Leningrádban, egy épitőtáborban. Talán nem is hihető, de valódi fiatalok között, voltunk, franciák, kubaiak, lengyelek, és persze, legfőképpen a leningrádi egyetem atomfizikusnak készülő hallgatói. Ők már mertek viccet csinálni a diktatúrából, olvasottak és műveltek voltak, és persze mindannyian nagyon „húszévesek” .

Forrás: Takács Vera

1970. Ebben az évben a Televízió – akkor még csak az az egy csatorna, hétfői adásszünettel, – úgy gondolta, hogy fejleszti és fiatalítja személyi állományát, s ennek érdekében a végzős egyetemisták között nézett körül. Így ebben az évben olyanok is a televízióhoz kerülhettek, akiknek semmilyen segítő kapcsolata nem volt, sőt olyanok is, akik mégcsak álmodni sem mertek ilyenről. Így történhetett, hogy engem is behívtak a gyerekszerkesztőségre. Akkor azt gondoltam, végül is miért ne próbáhatnám ki, tanítani bármikor visszamehetek. Ennek immár 37 éve.

Dolgozás a 37 év alatt:

1972-76 – PAPÍRSÁRKÁNY- kisiskolás magazin – szerkesztő
1972-73 – VITÉZ LÁSZLÓ ÉS A TÖBBIEK 1- 6.. – szerkesztő
Kemény Henrik életmuvének televíziós adaptációja
1976-86 – SÜSÜ, A SÁRKÁNY – zenés bábjáték 1 – 9- dramaturg
1977-78 – MAGYARORSZÁG ÁLLATAI – természetfilm1-10- szerkesztő
1979-82 – SULIKOMÉDIÁK – gyerekszínjátszó sorozat – szerkesztő
1980-84 – ŐRSBÉLI KRÓNIKÁK 1 – 6 úttörőburleszk RENDEZŐ, AHOLTUDSEGÍT epizódért rendezői különdíj – 1982
1984-85 – KICSI A BORS kisfilmek 1 – 9 RENDEZŐ
1981-84 – VARÁZSGÖMB – magazin kisiskolásoknak – szerkesztő
1981-85 – JÁTÉKSZÜRET, CSÖRGOSIPKA, TELEMIM Játszani tanító sorozatok mindenkinek – szerkesztő
1986 – Nagy Katalin: A VILÁG LEGROSSZABB GYEREKE – TV FILM – 60 perc – az év legjobb gyerekfilmje – RENDEZŐ