Jelentős érdeklődés kísérte a Pannon Egyetem Gazdaságtudományi Karának első, egyetemistáknak szóló, körforgásos gazdaság jegyében meghirdetett GreenLike versenyét. Több, mint 100 egyetemi hallgató vett részt a megmérettetésen, mely a környezettudatosság, fenntarthatóság és körforgásos gazdaság témáját helyezte középpontba.

A kétfordulós GreenLike verseny a 2019-1.3.1-KK-2019-00015 azonosító számú “Körforgásos gazdasági alapokon nyugvó fenntartható kompetencia központ létrehozása a Pannon Egyetemen” c. projekt keretében, a Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal támogatásával valósult meg.

Az online előválogatón, 2021. március 16-án a versenyző csapatok körforgásos gazdasággal kapcsolatos feladatokat oldottak meg, melyek között volt keresztrejtvény, feleletválasztós teszt és kifejtendő kérdésekre történő válaszadás. A tíz legtöbb pontot elérő csapat jutott tovább az április 9-ei döntőre, amely a járványhelyzet miatt szintén online került megrendezésre.

A döntőn interaktív és kreatív feladatokat kellett megoldaniuk a versenyzőknek: egy rövid videóban mutatták be a csapatot és körforgásos gazdasághoz kapcsolódó viszonyukat, továbbá egy környezetvédelmi problémára irányuló figyelemfelkeltő plakátot készítettek, amely tükrözte a csapat körforgásos gazdasághoz való hozzáállását, végül pedig a MOL Nyrt. által biztosított Green Fund esettanulmány megoldását prezentálták.

A döntőn, a csapatok teljesítményét értékelő szakértő zsűri tagjai Dr. Lukács Pál Zoltán, a Pannon Egyetem Körforgásos Gazdasági Fenntarthatósági Kompetencia Központjának igazgatója; Molnár Márk, a MOL Csoportszintű Fejlett és Fenntartható Technológiák csoportvezetője; valamint Laczkó Boglárka, az Édes Vizeinkért Természetvédelmi Egyesület alelnöke, a veszprémi csomagolásmentes bolt vezetője, GreenLike podcastjaink szakértője voltak.

Az országos versenyre összesen 27 csapat regisztrált, így több, mint 100 egyetemista vett részt az online előválogatón. Jelentkeztek csapatok a Pannon Egyetemről, a Eötvös Loránd Tudományegyetemről, a Széchenyi István Egyetemről, az ELTE Savaria Egyetemi Központból, a Nyíregyházi Egyetemről, a Soproni Egyetemről és a Budapesti Corvinus Egyetemről. A döntőre 10 csapat jutott tovább, vagyis kb. 40 hallgató mérte össze tudását.

A verseny végeredménye:

1. helyezett: a Pannon Egyetem és az Eötvös Loránd Tudományegyetem „Plus Ultra New Climate Heroes” csapata, melynek tagjai: Vincze Dorottya, Soós Benedek, Aszalós Norbert.

2. helyezett: a Pannon Egyetem „Colourful Chameleons” csapata, melynek tagjai: Méhes Csenge és Márkus Réka.

3. helyezett: a Pannon Egyetem Zalaegerszegi Egyetemi Központ „Green Team” csapata, melynek tagjai: Lazariuc Iván, Hauck Adrián, Szabó Dániel.

A helyezetteknek és minden résztvevőnek ezúton is szívből gratulálunk.

„Az idősebb generációk számára már életbevágó, hogy a mostani fiatalok mit gondolnak, mit tudnak a klímaváltozásról, a fenntarthatóságról és a körforgásos gazdaságról, és mit fognak tenni a szebb jövőnkért. Fontos, hogy a fiatalok már ne csak nézzék, de lássák is a körülöttük levő világot, és cselekedjenek érte! Hiszem, hogy a versenyen résztvevő több, mint 100 egyetemista nem csak többet tud ma már a körforgásos gazdaságról, mint a verseny előtt, de a téma iránt elkötelezett és tevékeny állampolgárrá is válik.” – mondta el Dr. Fehérvölgyi Beáta, a Gazdaságtudományi Kar dékánja, a verseny fővédnöke.


A verseny a 2019-1.3.1-KK-2019-00015 azonosító számú, „Körforgásos gazdasági alapokon nyugvó fenntartható kompetencia központ létrehozása a Pannon Egyetemen” című pályázati projekt keretében valósul meg.