Fotó: Nagy Tamás

Kinek mi jut eszébe Lappföldről? Többnyire a rénszarvas, a hideg, a sarki fény és a Mikulás. Az elmúlt szemeszterben volt szerencsém Finnországban jobban megismerni ezt a térséget. Rovaniemi  városban éltem és tanultam 5 hónapot Erasmus ösztöndíjjal. Túlzások nélkül állíthatom, életem egyik legjobb élménye volt. Az időjárási viszonyok, és a fényes és nappalos órák számának változása rendkívűl egyedi  ezen a területen, csodálatos amikor ragyogó napsütésben úszik a havas táj vagy amikor egész éjszaka nem megy le a nap, de a teljes sötétség időszaka is olyan, amit csak az ennyire északi ponton lehet megtapasztalni.

Ha a sztereótipiák alapján itéljük meg a finneket, akkor jegestekintetű komoly emberek lebegnek lelki szemeink előtt, én ezt nem tapasztaltam vagy nekem más fogalmam van arról, hogy mit jelent a zárkozott viselkedés. Alapvetően mindenki nagyon segítőkész és szinte nem találni embert, aki ne beszélne anglul, így az élet nem nehéz a messzi északon. Északi országról van szó, ezért ne lepődjünk meg, ha végig nézzük az árakat egy szupermarketben Ez nem jelenti azt, hogy minden drága, de az alkohol igen és tényleg nincs kiskapu. A helyet a kisvárosi természetközeli hangulat övezi, úgyhogy alapvetően, azért aki a nyüzsgést szereti, csak is kizárólag, az ne ezt a helyet válassza. Azonban a város méreteihez képest rengteg a külföldi cserediák, ugyanis két campus is fogad erasmus hallgatókat, emellett sok Europán kívülről érkező diák is van. Erasmusos társaim közül jó pár emberrel nagyon jó barátságba kerültem és akikkel a baráti viszony nem is alakult ki, velük is csak jó tapasztalataim voltak. Buli lehetőség tömérdek van, a sportolási lehetőségek elég jók és tulajdonképpen nincs költsége az olyanoknak, mint a kosárlabda, a konditerem  vagy akár a kick-box. A suli nagyon jól felszerelt  és a menza nagyon megéri, ha valaki nem szeret főzni, nem lesz bajban itt. Igazából probálok tárgyilagos lenni, de legszívesebben írnám a személyes élményeimet, mert annyira jó volt ez a pár hónap, nyilván itt is kialakulnak a hétköznapi rutin és nem mindennap olyan izgalmas, de  egy ilyen félév alatt nincsenek gondjai az embernek, és igen, fogsz találkozni a Mikulással és fogsz rénszarvast látni ez biztos!

Írta: Nagy Tamás