A Döntéstudományi Intézet a világ legnagyobb, az üzleti élethez kapcsolódó különböző tudományokat átfogó olyan intézménye, melyben akadémikusok, elméleti és gyakorlati szakemberek a tudomány eszközeivel keresik a választ a jelenkor társadalmi problémáira. Az intézet nemzeti, nemzetközi és regionális fórumokon és konferenciákon keresztül lehetőséget ad a döntéshozatallal foglalkozó kutatók tapasztalatcseréjére.

Az idei isztambuli eseményen részt vett Vastag Gyula, a Pannon Egyetem Szervezés-Vezetés Tanszékének egyetemi tanára, aki tudományos tevékenysége mellett 2010-től az EDSI alelnöki posztját is betölti. A konferencián a résztvevők tanulmányokat is bemutattak, amelyeket a nemzetközi zsűri különböző kategóriák szerint minősített és díjazott. Az egyik elismerést, a Best Application Paper Awardot három magyar kutatónak ítélték oda A társadalmi kapcsolatok szerepe a mobilpiaci elvándorlásban című tanulmányukért.

Vastag Gyula és két kollégája, Benedek Gábor (Budapesti Corvinus Egyetem, Matematikai Közgazdaságtan és Gazdaságelemzés Tanszék és Thesys Group) illetve Lublóy Ágnes (Budapesti Corvinus Egyetem, Befektetések és Vállalati Pénzügyek Tanszék) dolgozata arra keresi a választ, hogy vajon a mobiltelefont használó ügyfelek hálózati jellemzői számottevően befolyásolják-e az ügyfelek lemorzsolódási veszélyeztetettségét. A kutatás során a tudósoknak hat olyan hálózati jellemzőt sikerült azonosítaniuk, amelyek mentén két csoportra bonthatók a partnerek.

A kutatók tanulmányukban hangsúlyozzák a hálózati jellemzőket felhasználó modellek előnyét a jelenleg használatos elvándorlási modellekkel szemben: hosszabb távú és pontosabb előrejelzést tesznek lehetővé. A tanulmányban kitérnek arra is, hogy a mobilszolgáltatók marketingakciói által hatékonyan csökkenthető a partnerek elvándorlási valószínűsége.

Az információk nemcsak a mobilszolgáltatók számára lesznek hasznosak, hanemaz elismerésnek további tudományos jelentősége van. A zsűri neves szakembereinek értékelése szerint a díj odaítélése – a versenykiírás értelmében – növeli annak valószínűségét, hogy a tanulmány a Decision Sciences Journal folyóiratban, a terület egyik legnevesebb lapjában megjelenjen. (Forras: MTA.hu)