Üzleti TudásközpontA szeptember az új lendület időszaka, – a nyaralás után az emberek általában feltöltődve, új várakozásokkal és új ambíciókkal indulnak neki az őszi évadnak.  Ezt a pozitív energiát kell fenntartani és felhasználni ahhoz, hogy a szervezeti teljesítmény magas szintet érhessen el, illetve magas szinten maradhasson a továbbiakban is.

De hogyan oldható ez meg?

E kérdés kapcsán David E. Guest-nek a Human Resource Management Journal 2017. januári számában megjelent cikkét[1] érdemes végiggondolni, amely megállapítja, hogy egy olyan új HR Menedzsment modellre van szükségünk, amely prioritásként kezeli a munkahelyi elégedettséget és a pozitív munkáltatói kapcsolatokat.

Guest a közelmúlt HRM megközelítéseit értékelve megállapítja, hogy azok főleg a teljesítményre összpontosítottak a munkavállalói elégedettség rovására. Ismervén azonban az alacsony elégedettség hatását a szervezetre és az egyénre, mind gazdasági, mind etikai szempontból jogos az az javaslat, miszerint a szervezetek fordítsanak nagyobb figyelmet a munkavállalói elégedettséget fokozó gyakorlatokra.

Üzleti TudásközpontA javaslat alátámasztására Guest saját és mások kiterjedt kutatásainak eredményeit idézi, amelyek alapján öt HR gyakorlatot körvonalaz, amelyek elősegítik a munkahelyi elégedettséget:

  1. A munkavállalókba való befektetés (képzés-fejlesztés),
  2. Érdekes munka,
  3. Egy pozitív szociális és fizikai környezet a munkahelyen,
  4. Részvétel a munkahelyi problémák megoldásában és
  5. Szervezeti támogatás.

Amennyiben a fentiek jól működnek a szervezetben, akkor magasabb lesz a munkavállalói elégedettség szintje, javulnak a munkáltatói kapcsolatok és nagyobb lesz a bizalom a szervezet tagjai között, és mindezek eredményeképpen pedig javul az egyéni és a szervezeti teljesítmény.

Üzleti TudásközpontHol érdemes elkezdeni mindezt? 

Valószínűleg nem véletlenül került az első pontba a munkavállalókba való befektetés gondolata képzés-fejlesztésen keresztül, – nyilván érdemes ennél a pontnál kezdeni, hiszen a munkavállalók értékesebbnek érzik magukat (és a munkaerőpiacon értékesebbek is lesznek), ha fejleszthetik magukat, ha új tudást és készségeket szereznek meg, valamint ettől nő az általános elégedettségük is.  Arról nem is beszélve, hogy az új tudás révén a szervezet növelni tudja versenyelőnyét a piacon.

Használja ki a szeptemberi lendületet és az új tanulási lehetőségeket munkavállalói elégedettsége és a szervezet sikere érdekében!

Keresse a Pannon Egyetem Gazdaságtudományi Karának Üzleti Tudásközpontját a fejleszthető kompetenciák és a megfelelő tréningek kapcsán!  Elérhetőségeink: +36 30 445 3438 vagy tudaskozpont@gtk.uni-pannon.hu

[1] Guest, D. (2017). Human resource management and employee well-being: towards a new analytic framework, Human Resource Management Journal, Vol 27 No 1. pp 22-38.